OBVESTILO MINISTRSTVA ZA KMETIJSTVO, GOZDARSTVO IN PREHRANO ZA PRIDELOVALCE GROZDJA IN VINA – PRIJAVA V REGISTER

Objavljeno: 18. avgusta 2015

PRIDELOVALEC GROZDJA IN VINA je dolžan v skladu s Pravilnikom o registru pridelovalcev grozdja in vina (Uradni list RS, št. 16/2007 in 62/2009) upravni enoti do 7. septembra PRIJAVITI ZALOGE VINA in sicer stanje na dan 31. julij v letu prijave.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvešča vse vinogradnike in vinarje, da so se dolžni vpisati v register pridelovalcev grozdja in vina.

V register pridelovalcev grozdja in vina ste se dolžni vpisati vsi, ki obdelujete 0,05 ha ali več vinogradov, tisti, ki obdelujete manjšo površino pa le, če pridelek tržite.

POMEMBNO:

– 1. januarja 2016 se začne na območju Evropske unije uporabljati nov sistem dovoljenj za zasaditev vinske trte, v skladu s katerim bo moral vsak, ki bo želel zasaditi ali obnoviti vinograd, predhodno pridobiti ustrezno dovoljenje. Vse informacije v zvezi z dovoljenji za zasaditev so na voljo na upravnih enotah in pri kmetijski svetovalni službi.

– Hkrati pa nova evropska zakonodaja predpisuje visoke kazni za tiste, ki bodo sadili vinograde brez dovoljenja ali pa vinogradov nimajo vpisanih v register in tržijo vino, mošt ali grozdje (izjema so le vinogradi tistih pridelovalcev, ki vino porabijo izključno v okviru družine).

Zato pozivamo vse vinogradnike, da obstoječe vinograde najpozneje do konca leta 2015 vpišejo v register pridelovalcev grozdja in vina. Vpis v register je enostaven in se brez stroškov izvede na upravni enoti ter vam omogoča, da boste lahko v bodoče kadarkoli obseg vinogradov širili ali pa obnovili obstoječe vinograde ter svoje vino tudi prodajali.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano